Poseł do Parlamentu Europejskiego | Dolny Śląsk i Opolszczyzna

 
 
 
 

SZUKAJ

KSIĄŻKI
POLITYKA AMBITNA
Tom zawiera teksty znane z tomu Batalia o instytucje oraz artykuły wcześniej niepublikowane w formie książkowej.
 
„Kazimierz Michał Ujazdowski to przykład polityka, jakiego nam w Polsce potrzeba”. – prof. Jadwiga Staniszkis
.
WIĘCEJ…
 
GENEZA I TOŻSAMOŚĆ KONSTYTUCJI V REPUBLIKI FRANCUSKIEJ

Nowość w Bibliotece Myśli Politycznej:

Kazimierz Michał Ujazdowski "Geneza i tożsamość Konstytucji V Republiki Francuskiej. Studium doktrynalno-prawne".

„Przenikliwe studium unikalnego przypadku radykalnej zmiany ustrojowej dokonanej z niezwykłym szacunkiem dla monteskiuszowskiego ducha praw. Fascynująca lektura dla badacza doktryn polityczno-prawnych, pouczająca analiza dla konstytucjonalisty, niezastąpiony podręcznik dla polityka reformatora”. – prof. Zbigniew Rau (Uniwersytet Łódzki)

.
WIĘCEJ…
 
V REPUBLIKA FRANCUSKA. IDEE, KONSTYTUCJA, INTERPRETACJE. JUŻ W KSIĘGARNIACH I SPRZEDAŻY INTERNETOWEJ

V Republika Francuska. Idee, konstytucja, interpretacje
Antologia tekstów i dokumentów źródłowych. Wybór, wstęp i opracowanie Kazimierz Michał Ujazdowski
Książkę można już zamawiać (twarda oprawa, 432 strony, promocyjna cena wraz z przesyłką 40 zł)

V Republika Francuska może być przedmiotem zainteresowania z kilku powodów. Jej powstanie było bowiem rzadkim w historii przypadkiem „zwycięstwa idei nad rzeczywistością”, doświadczeniem uformowania ustroju na podstawie oryginalnych koncepcji ustrojowych Charlesa de Gaulle’a i jego współpracowników.

[ze wstępu Kazimierza M. Ujazdowskiego]

„Znakomite opracowanie o intelektualnej historii powstawania i funkcjonowania Konstytucji V Republiki Francuskiej (1958) – wartościowy zbiór wypowiedzi mężów stanu, które towarzyszyły kształtowaniu się idei francuskiego prezydencjalizmu (m. in. Ch. de Gaulle, M. Debré i R. Capitant), a potem procesowi jej opracowywania oraz stosowania (tu zawarto wypowiedzi wszystkich kolejnych prezydentów Francji, a także tzw. raport komisji Balladura, będący podstawą najnowszych zmian konstytucyjnych we Francji). To lektura niezbędna dla wszystkich zainteresowanych ewolucją francuskiego systemu ustrojowego”.
Profesor Leszek Garlicki, sędzia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Zobacz także:

.
Załączniki do artykułu:
Pobierz załącznik (wstep_Vrepubliki.pdf)V REPUBLIKA FRANCUSKA (wstęp)
WIĘCEJ…
 
ŻYWOTNOŚĆ KONSERWATYZMU

„Żywotność konserwatyzmu” to książka o myśli politycznej Adolfa Bocheńskiego najciekawszego publicysty generacji, która rozpoczęła działalność publiczną w latach trzydziestych, a także o ciągłości i kreatywności polskiej myśli konserwatywnej. Udostępniam obszerny fragment książki wydanej przez ISKRY w 2005 roku.

Zobacz także recenzje:

.
Załączniki do artykułu:
Pobierz załącznik (Zywotnosc_konserwatyzmu_s_1_97.pdf)ŻYWOTNOŚĆ KONSERWATYZMU
WIĘCEJ…
 
U ŹRÓDEŁ PARYSKIEJ "KULTURY". MYŚL UKRAIŃSKA ADOLFA BOCHEŃSKIEGO

W czasie, w którym każdego dnia zasypywani jesteśmy tysiącami informacji, bardzo trudno o uchwycenie stałych linii w polityce państw. Prawie wszystko wydaje się ulotne i chwiejne, pozbawione solidnych podstaw. Z trudem także uznajemy dorobek naszych poprzedników w przekonaniu, że to, co naprawdę ważne, dzieje się tu i teraz. W okresie pomarańczowej rewolucji entuzjastycznie popartej przez szerokie rzesze polskiego społeczeństwa bardzo niewielu potrafiło wskazać na długą tradycję istotnego nurtu w polskiej myśli politycznej, który postulował wsparcie dla ukraińskich dążeń państwowych. Wyjątek czyniono dla Jerzego Giedroycia, twórcy paryskiej „Kultury", który odegrał kapitalną rolę w zbliżeniu polsko-ukraińskim. Podstawy koncepcji polskiej polityki wschodniej głoszonej przez Jerzego Giedroycia w okresie powojennym ukształtowały się przed rokiem 1939 na łamach redagowanych przez niego periodyków „Buntu Młodych" i „Polityki". Kluczową rolę w tym dziele odegrał Adolf Bocheński, najwybitniejszy przedstawiciel środowiska młodych konserwatystów.

.
WIĘCEJ…
 
GORĄCO POLECAM: ADOLF BOCHEŃSKI, MIĘDZY NIEMCAMI A ROSJĄ, KRAKÓW, 2009
Kazimierz M. Ujazdowski   

W 96. rocznicę zwycięstwa Wojska Polskiego nad Armią Czerwoną udostępniam książkę Adolfa Bocheńskiego zawierającą znakomitą analizę relacji międzynarodowych i wykład aktywnej polityki zagranicznej. Pomimo upływu lat – ukazała się po raz pierwszy w 1937 roku - może inspirować kreatywne myślenie o geopolityce i zachęcać do przełamywania schematów. Życzę pasjonującej lektury.

.

WIĘCEJ…
 
MECENAT PEŁNOWYMIAROWY

Bilans polityki kulturalnej państwa w latach 2005-2007, informacje o programach, instytucjach, dokumenty.
Chyba jedyne tak precyzyjne sprawozdanie z pracy ministerialnej.

.
Załączniki do artykułu:
Pobierz załącznik (MecenatPelnowymiarowy.pdf)MECENAT PEŁNOWYMIAROWY
WIĘCEJ…
 
BATALIA O INSTYTUCJE

Tytuł „Batalia o instytucje” oddaje sens mojego wysiłku jako polityka i publicysty. Motywem przewodnim tomu jest przekonanie, że miarą prawdziwie ambitnej polityki jest tworzenie trwałych zmian budujących siłę państwa i zwiększających potencjał Polski. (Ośrodek Myśli Politycznej, Kraków 2008)

.
Załączniki do artykułu:
Pobierz załącznik (BataliaOinstytucje.pdf)BATALIA O INSTYTUCJE
WIĘCEJ…
 
NIE JESTEŚMY LIECHTENSTEINEM - wywiad

Wywiad dotyczy lat 2000-2001, a więc czasu gdy po raz pierwszy pełniłem funkcję ministra kultury. Przypomina początki aktywnego mecenatu w sferze kultury i narodziny nowoczesnej polityki historycznej. Wszystko to zasługa Pani dr Grażyny Gierat-Bieroń z Uniwersytetu Jagiellońskiego pomysłodawczyni wywiadu i całej książki. (TAiWPN Universitas Kraków, 2009)

.
Załączniki do artykułu:
Pobierz załącznik (NieJestesmyLiechtensteinem.pdf)NIE JESTEŚMY LIECHTENSTEINEM
WIĘCEJ…
 
FRANCUSKA PRAWICA DZISIAJ (cała w PDF)

Książka René Rémonda to kanoniczna pozycja francuskiej politologii i historii myśli politycznej, nikt kto zajmuje się polityką francuską i historią prawicy we Francji nie może pominąć tej pracy. Autor opisuje także proces powstawania książki co jest dodatkowym walorem tego wydania. (Wydawnictwo ISKRY, 2008)

Już teraz cała książka do pobrania w formacie *.pdf

.
Załączniki do artykułu:
Pobierz załącznik (Francuska_prawica_dzisiaj.pdf)FRANCUSKA PRAWICA DZISIAJ
WIĘCEJ…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>
Strona 1 z 2