Poseł do Parlamentu Europejskiego | Dolny Śląsk i Opolszczyzna

 
 
 
 

SZUKAJ

Siedem tez w sprawie odnowienia UE
Kazimierz M. Ujazdowski   

Tezy wystąpienia prof. Kazimierza Ujazdowskiego w sprawie reformy Unii Europejskiej na debacie z udziałem prof. Joseph'a Weilera - amerykańskiego prawnika i profesora, specjalisty w dziedzienie prawa międzynarodowego i konstytucyjnego, rektora Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego we Florencji.

WIĘCEJ…
 
Po wyborach w USA
Kazimierz M. Ujazdowski   

Kampanie wyborcze mają moc uzdrowienia polityki. Ta, ze względu na brutalność pogłębiła nieufność obywateli do politycznych elit. Sukces Donalda Trumpa to reakcja na korupcję polityki umiarkowanej i utratę kontaktu z obywatelami.

WIĘCEJ…
 
Zmiana traktatów UE nie jest w interesie Polski
Kazimierz M. Ujazdowski, 9.09.2016 r.   

Brexit wywołał problem zmiany traktatów UE. Idea ma swoich gorących zwolenników. Z pewnością należą do nich włoscy, niemieccy i francuscy socjaliści, a także grupa liberałów w Parlamencie Europejskim demonstrująca w każdym momencie dogmatyczny federalizm. Lider tej grupy dąży do tego by Parlament jeszcze w tym roku wezwał do zorganizowania Konwentu i wszczęcia prac nad zmianą traktatów. Jego raport w tej sprawie jest już w toku prac parlamentarnych.

WIĘCEJ…
 
Sprawa dewastacji KL Gusen wymaga reakcji instytucji UE
Kazimierz M. Ujazdowski   

Cywilizowany świat jest zobowiązany do szacunku dla Ofiar niemieckiego nazizmu. Polska systematycznie stosuje najwyższe standardy w tej dziedzinie i dba o rozwój międzynarodowej ochrony miejsc pamięci na terenie byłych niemieckich, nazistowskich obozów koncentracyjnych i zagłady. Niestety, standard ochrony nie jest przestrzegany powszechnie, a ostatnio doszło w Austrii do działań, które wymagają stanowczej reakcji.

WIĘCEJ…
 
Europa musi uwierzyć w siłę własnej cywilizacji i działać z odwagą przeciw terroryzmowi
Kazimierz M. Ujazdowski, 25.11.2015 r.   

Debata w Parlamencie Europejskim o zwalczaniu terroryzmu ukazuje bezbronność Europy Zachodniej wobec tego wyzwania.

WIĘCEJ…
 
Federalizacja ordynacji wyborczej do PE kruszy zaufanie do polityki i samej Unii Europejskiej.
Kazimierz Ujazdowski, 11.11.2015 r.   

Unia Europejska powinna pogłębiać zaufanie do państw i szukać legitymacji w suwerenności narodów tworzących wspólnotę. Tymczasem raport ws. nowego prawa wyborczego do PE przygotowany przez EPP i socjalistów (autorami raportu są Danuta Hubner (PO) i Jo Leinen (SnD)  idzie w przeciwnym kierunku. Jego istotą jest ujednolicenie i skrajna europeizacja prawa wyborczego.

WIĘCEJ…
 
Czy Parlament Europejski poprze prawa polityczne obywateli? Dziś debata, głosowanie we środę
Kazimierz M. Ujazdowski, 26.10.2015 r.   

Jedna z innowacji traktatu lizbońskiego — Europejska Inicjatywa Obywatelska (EIO) — znajduje się w stanie kryzysu. Traktat dał grupie, co najmniej miliona obywateli UE z przynajmniej siedmiu państw członkowskich prawo do zwracania się do Komisji Europejskiej z wnioskiem o podjęcie działań prawnych. Nowe prawo polityczne dla obywateli prezentowane było jako wyraz demokratycznego otwarcia. EIO jest jedyną instytucją unijną zbudowaną w logice demokracji partycypacyjnej. Niestety, praktyka odbiega od deklaracji traktatowych.

WIĘCEJ…
 
Po wizycie kanclerz Merkel i prezydenta Holland'a czas na wspólną obecność w PE prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej
Kazimierz M. Ujazdowski, 7.10.2015 r.   

Wspólna wizyta Merkel i Holland'a była manifestacją wrażliwości Europy Zachodniej, nie zaś całej i zróżnicowanej UE. Przewodniczący PE Martin Schultz dopuścił się nadużycia mówiąc, że wspólne stanowisko Francji i Niemiec ma prawo być podstawą decyzji całej UE. Trzeba doceniać znaczenie francusko-niemieckiego pojednania i jego wpływ na jedność Europy. Było ono dziełem wybitnych polityków: De Gaulle a i Adenauera. Nie można jednak traktować współpracy miedzy tymi dwoma narodami, jako jedynego klucza do przyszłości Starego Kontynentu.

WIĘCEJ…
 
Wspomnienie o śp. Hannie Mierzejewskiej koleżance, posłance Prawa i Sprawiedliwości w latach 2001 - 2005
Kazimierz Michał Ujazdowski, 09.09.2015 r.   

Wspomnienie o śp. Hannie Mierzejewskiej koleżance, posłance Prawa i Sprawiedliwości w latach 2001 - 2005.

Bóg zabrał do siebie naszą koleżankę Hanię Mierzejewską. Odeszła wskutek nagłej choroby tak szybko,  że trudno zebrać myśli i podziękować jej za przykład dobrego życia i miłości do Ojczyzny.

WIĘCEJ…
 
PO wobec Muzeum Historii Polski
Kazimierz Michał Ujazdowski, 21.07.2015 r.   
Po siedmiu latach zwłoki rząd zadeklarował oficjalnie sfinansowanie budowy Muzeum Historii Polski. Decyzja zapadła o wiele lat za późno.
WIĘCEJ…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>
Strona 1 z 19