Poseł do Parlamentu Europejskiego | Dolny Śląsk i Opolszczyzna

 
 
 
 

SZUKAJ

Idee polityczne są wyrazem optymizmu, potwierdzają bowiem prawdę, że historia i polityka to domena ludzkiej wolności, świadomych przemyśleń i wyborów. W tym dziale znajdą Państwo teksty, które ukształtowały moje myślenie o sprawach publicznych. Jestem przekonany, że mają nadal moc inspirującą pod warunkiem, że będą czytane krytycznie i ze zdolnością do znalezienia w nich współczesnego sensu.POLITYKA PRZYSZŁOSCI
Kazimierz M. Ujazdowski   

Wypada przyjrzeć się głównym wątkom jego wojennej publicystyki, na którą składają się teksty opublikowane na łamach „Orła Białego” i „Przy kierownicy w Tobruku”. Pierwszy z nich związany jest z ideą przywrócenia równowagi społecznej i odblokowania awansu w hierarchii społecznej.

WIĘCEJ…
 
Adolf Bocheński - ROMANTYK I REALISTA
Kazimierz M. Ujazdowski   

Piotr Dunin – Borkowski pisze o Bocheńskim jako człowieku „z jednej bryły wykutym”[i]. To tłumaczy, dlaczego z chwilą wybuchu wojny wybrał służbę wojskową, konsekwentnie odrzucając propozycje pracy w dyplomacji i prasie. Kariera wojskowa Adolfa wywoływała zaskoczenie i podziw wielu jego przedwojennych przyjaciół, widzących w nim dotąd klasyczny typ oderwanego do realiów życia intelektualisty. Jego brat Józef, uczestnik kampanii roku 1920, nie dawał mu żadnych szans w wojsku ze względu na słabe zdrowie i indywidualizm wykluczający poddanie się dyscyplinie.[ii] Adolf w roku 1939 ze względu na zły stan zdrowia nie został zmobilizowany. Jednak nie poddał się. Wkupił się do 22 pułku ułanów w ten sposób, że podarował dowódcy szwadronu samochód.

WIĘCEJ…
 
IMPERIALIZM PAŃSTWOWY ADOLFA BOCHEŃSKIEGO
Siedemdziesiąt lat temu, 18 lipca 1944 roku, zginął pod Anconą Adolf Bocheński, uznawany za najwybitniejszego publicystę pokolenia, które rozpoczęło aktywność publiczną na początku lat trzydziestych ubiegłego stulecia. Zainteresowani polską myślą polityczną znają Bocheńskiego jako pierwsze pióro „Buntu Młodych” i „Polityki” – konserwatywnych periodyków wydawanych przez Jerzego Giedroycia. Teksty z tego okresu ukazały się w antologiach opracowanych przez Marcina Króla (Historia i polityka. Wybór publicystyki, Warszawa 1989) i Aleksandrę Kosicką-Pajewską (Adolf Bocheński o ustroju i racji stanu Rzeczypospolitej, Warszawa 2000) Kilka lat temu dzięki staraniom Ośrodka Myśli Politycznej została zaś wznowiona znakomita rozprawa geopolityczna Bocheńskiego Między Niemcami a Rosją, o której Józef Czapski pisał, że „żaden polityk polski nie będzie mógł jej w przyszłości pominąć”.
.
WIĘCEJ…
 
GORĄCO POLECAM: ADOLF BOCHEŃSKI, MIĘDZY NIEMCAMI A ROSJĄ, KRAKÓW, 2009

W 93. rocznicę zwycięstwa Wojska Polskiego nad Armią Czerwoną udostępniam książkę Adolfa Bocheńskiego zawierającą znakomitą analizę relacji międzynarodowych i wykład aktywnej polityki zagranicznej. Pomimo upływu lat – ukazała się po raz pierwszy w 1937 roku - może inspirować kreatywne myślenie o geopolityce i zachęcać do przełamywania schematów. Życzę pasjonującej lektury.

.
Załączniki do artykułu:
Pobierz załącznik (Miedzy_Niemcami_a_Rosja.pdf)Miedzy_Niemcami_a_Rosja.pdf
WIĘCEJ…
 
DEKLARACJA IDEOWA RUCHU MŁODEJ POLSKI

RMP zasługuje na uwagę ponieważ był pierwszym środowiskiem opozycyjnym, które wykroczyło poza horyzont demokratyzowania socjalizmu. Warto przeczytać tekst napisany przez dwudziestoletnich opozycjonistów cechujący się samodzielnością myśli i z odwagą wyznaczający pozytywne cele polskiej polityki.

.
Załączniki do artykułu:
Pobierz załącznik (roz_01.pdf)roz_01.pdf
WIĘCEJ…
 
DE GAULLE W BAYEUX, VI 1946

Dlaczego De Gaulle i dlaczego tekst z Bayeux? Powód jest jasny. De Gaulle dał Francji silne państwo i nową konstytucję. Dał to, czego nie potrafiliśmy dokonać po 1989 roku. Nie byłoby V Republiki, gdyby nie myśl ustrojowa De Gaulle i ambicja zbudowania trwałych instytucji państwowych. W Bayeux przedstawiony został jeden z najciekawszych projektów ustrojowych czasów współczesnych.

 

  Przeczytaj także:

 

.
WIĘCEJ…