Poseł do Parlamentu Europejskiego | Dolny Śląsk i Opolszczyzna

 
 
 
 

SZUKAJ

 
You need Flash player 6+ and JavaScript enabled to view this video.
Title:
Dlaczego opuszczam Prawo i Sprawiedliwość

Wrocław, 3.01.2017 r.

 

W 2015 roku Polska potrzebowała zmiany. Wyborcy udzielili poparcia Prawu i Sprawiedliwości oczekując na naprawę państwa, sprawiedliwą dystrybucję dóbr, poszanowanie praw obywatelskich i prowadzenie dialogu ze wszystkimi środowiskami społecznymi. Niestety, strategia przyjęta przez kierownictwo PiS po wyborach uniemożliwia realizację deklarowanych celów. Potencjał Polski zamiast wzrastać, trawiony jest w ciągłych, niepotrzebnych konfliktach. Eskalacja sporów prowadzi do drastycznych podziałów społecznych, a brak szacunku dla niezależności Trybunału Konstytucyjnego skutkuje niepewnością prawa i obniżeniem gwarancji praw obywatelskich. Klimat nieufności do samorządów i niezależnych instytucji wydatnie obniża szanse modernizacji Polski. 

 

Zdecydowana większość obywateli nie chce plemiennej wojny, która odwraca uwagę od tego, co najważniejsze dla przyszłości kraju. Wszystko to dzieje się w sytuacji, gdy wyzwania międzynarodowe przemawiają za redukcją konfliktu wewnętrznego. W takiej sytuacji dobra władza powinna dążyć do łagodzenia sporów i koncentrować się na bezpieczeństwie obywateli i ustabilizowaniu pozycji Polski na arenie międzynarodowej.

 

Nie mogę nie wspomnieć o głębokim kryzysie polskiego parlamentaryzmu. W poprzedniej kadencji PiS upominał się o przejrzystość prac parlamentarnych i rozszerzenie praw kontrolnych opozycji. Taki był sens opracowanego przeze mnie "Pakietu Demokratycznego" . Dziś obóz rządzący popełnia błędy poprzedniej władzy, narażając instytucje państwowe na najcięższy kryzys po 1989 roku. 

 

Od marca 2016 r., gdy wystąpiłem z inicjatywą kompromisu w sprawie Trybunału Konstytucyjnego przekonywałem do zmiany tej strategii. Niestety, nie tylko nie uległa ona żadnej korekcie, ale w ostatnich tygodniach doszło do jej zaostrzenia. Nie mogąc autoryzować takiej polityki podjąłem decyzję o rezygnacji z członkostwa w Prawie i Sprawiedliwości.

 

Sprawując funkcje parlamentarne i rządowe, zawsze kierowałem się odpowiedzialnością za sprawy publiczne. Nigdy nie zmieniłem swoich poglądów. Nadal uważam, że Polska potrzebuje głębokich reform i że trzeba je przeprowadzać przy poszanowaniu prawa i cywilizowanych reguł.

 

Po rezygnacji z członkostwa w PiS zachowam niezależność polityczną. Jako poseł do Parlamentu Europejskiego będę koncentrował się na sprawach reformy Unii Europejskiej i bezpieczeństwa obywateli. W ostatnich miesiącach wielu Polaków utwierdzało mnie w przekonaniu o potrzebie budowy jedności wokół narodowych celów. Głęboko wierzę, że leży to w żywotnym interesie Rzeczypospolitej.

 

Kazimierz Michał Ujazdowski

   
Przebaczenie i sprawiedliwość. Rocznica 13 grudnia

W Polsce też przeciwstawiano przebaczenie sprawiedliwości, wiele ofiar nie doczekało się jej wypełnienia, a ludzie odpowiedzialni za przestępstwa komunizmu korzystali z przywilejów publicznych.

WIĘCEJ…
 
Siedem tez w sprawie odnowienia UE

Tezy wystąpienia prof. Kazimierza Ujazdowskiego w sprawie reformy Unii Europejskiej na debacie z udziałem prof. Joseph'a Weilera - amerykańskiego prawnika i profesora, specjalisty w dziedzienie prawa międzynarodowego i konstytucyjnego, rektora Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego we Florencji.

WIĘCEJ…
 
Wielka Brytania wobec Brexitu

Według większości ocen komentatorów brytyjskich, szanse na powstrzymanie Brexitu są minimalne i choć można jeszcze wyobrazić sobie w jaki sposób Wielka Brytania mogłaby w Unii pozostać -parlament wprowadza zapis o przeprowadzeniu drugiego referendum do projektu ustawy o wszczęciu procedury przewidzianej w Art.50, a katastrofa gospodarcza doprowadza do radykalnej zmiany społecznych nastrojów przed rokiem 2018 - to stawianie na taki rozwój sytuacji byłoby niemądre - Tak o toczącym się burzliwym procesie Brexitu pisze mój współpracownik Jerzy Najdowski. Polecam Państwu lekturę jego najnowszej analizy. Kazimierz M. Ujazdowski.

WIĘCEJ…
 
Koncert "Rzeczpospolita Śpiewająca" 2016

W minioną niedzielę, 6 listopada we Wrocławiu odbył się niezwykły Koncert "Rzeczpospolita Śpiewająca". Wśród sponsorów i patronów tego wydarzenia był również Poseł Kazimierz M. Ujazdowski.

Wspólnym śpiewem otworzyliśmy wrocławskie obchody Narodowego święta Niepodległości 2016

WIĘCEJ…
 
Jawny wybór szefa KE sukcesem Posła Ujazdowskiego!

Po 2 latach pracy grupy roboczej ws. regulaminu dziś dobre konkluzje jej prac!

WIĘCEJ…
 
Po wyborach w USA

Kampanie wyborcze mają moc uzdrowienia polityki. Ta, ze względu na brutalność pogłębiła nieufność obywateli do politycznych elit. Sukces Donalda Trumpa to reakcja na korupcję polityki umiarkowanej i utratę kontaktu z obywatelami.

WIĘCEJ…
 
Europoseł PiS o przyszłości Donalda Tuska - rozmowa w TVN 24

Europoseł PiS podkreślił, że jest przeciwnikiem przenoszenia sporu wewnętrznego na arenę międzynarodową. Jego zdaniem rząd powinien dbać o polskie aktywa w Unii Europejskiej i poprzeć przewodniczącego Tuska na następną kadencję. Cała rozmowa z Bogdanem Rymanowskim dostępna już w Internecie:

WIĘCEJ…
 
Staż w Brukseli u Posła Kazimierza M. Ujazdowskiego

Posiedzenia komisji, spotkania z dziennikarzami, wysłuchania, debaty. Praca na bezpośrednim zapleczu polityki, w środku Parlamentu Europejskiego nie zdarza się codziennie. Jest dynamiczna, wymagająca i wciągająca, jeśli – tak jak w moim przypadku – nie jest tylko stażem zza biurka, sprzed ekranu komputera.

WIĘCEJ…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 23