Poseł do Parlamentu Europejskiego | Dolny Śląsk i Opolszczyzna

 
 
 
 

SZUKAJ

 
You need Flash player 6+ and JavaScript enabled to view this video.
Title:
Pięć tez w sprawie odnowienia UE

Reformowanie Unii powinno być wolne od niebezpieczeństwa radykalizmu. Stąd ostrożność wobec perspektywy zmiany traktatów. Zachęcamy do przeczytania całego tekstu autorstwa Kazimierza Ujzadowskiego.

WIĘCEJ…
 
Reakcje w Wielkiej Brytanii na deklarację Theresy May

Reakcje są mieszane, nawet konserwatyści mają zastrzeżenia co do zapowiedzi opuszczenia wspólnego rynku i unii celnej, choć dotyczy to raczej zbyt szybkiego – ich zdaniem – tempa tego procesu. Podobnie podchodzą do tego labourzyści, lecz – co znamienne – nie kwestionują oni już Brexitu jako takiego, a jedynie sposób w jaki rząd chce do niego doprowadzić. Grupa ponadpartyjna, powołana oddolnie w celu zapewnienia parlamentarnej kontroli nad procesem Brexitu, rekomenduje rządowi zawarcie najpierw z Brukselą porozumienia przejściowego, w celu przygotowania wszystkich sektorów gospodarki na nową rzeczywistość po Brexicie. Polecam Państwu najnowszą analizę Jerzego Najdowskiego. Kazimierz M. Ujazdowski.

WIĘCEJ…
 
Zaprzysiężenie Donalda Trumpa na 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych

Reakcje na inauguracyjne przemówienie nowego prezydenta są różne w zależności od stosunku piszących do liberalnego świata otwartych społeczeństw, organizacji i umów o zasięgu globalnym. Jego zwolennicy uważają, że wyborczy slogan Trumpa – „Po pierwsze Ameryka” oznacza koniec dotychczasowego amerykańskiego podejścia w stylu „Po pierwsze świat” i początek końca globalnego ładu. Inne kraje mogą pójść śladem Ameryki i zacząć uprawiać politykę zagraniczną w imię egoistycznych interesów. Zastrzeżenia wzbudza również zapowiedź końca narzucania przez Amerykę światu swojego modelu politycznego. To znaczy, że nie będzie już oceny państw przez pryzmat praw człowieka czy wolności politycznej? Czy oznacza to, że Ameryka nie będzie już supermocarstwem chcącym zmienić świat?  Czy świat będzie znów dzielił się na historyczne strefy wpływów? Warto wiedzieć. Polecam Państwu analizę Jerzego Najdowskiego. Kazimierz M. Ujazdowski. 

WIĘCEJ…
 
Dlaczego opuszczam Prawo i Sprawiedliwość

Wrocław, 3.01.2017 r.

 

W 2015 roku Polska potrzebowała zmiany. Wyborcy udzielili poparcia Prawu i Sprawiedliwości oczekując na naprawę państwa, sprawiedliwą dystrybucję dóbr, poszanowanie praw obywatelskich i prowadzenie dialogu ze wszystkimi środowiskami społecznymi. Niestety, strategia przyjęta przez kierownictwo PiS po wyborach uniemożliwia realizację deklarowanych celów. Potencjał Polski zamiast wzrastać, trawiony jest w ciągłych, niepotrzebnych konfliktach. Eskalacja sporów prowadzi do drastycznych podziałów społecznych, a brak szacunku dla niezależności Trybunału Konstytucyjnego skutkuje niepewnością prawa i obniżeniem gwarancji praw obywatelskich. Klimat nieufności do samorządów i niezależnych instytucji wydatnie obniża szanse modernizacji Polski. 

 

Zdecydowana większość obywateli nie chce plemiennej wojny, która odwraca uwagę od tego, co najważniejsze dla przyszłości kraju. Wszystko to dzieje się w sytuacji, gdy wyzwania międzynarodowe przemawiają za redukcją konfliktu wewnętrznego. W takiej sytuacji dobra władza powinna dążyć do łagodzenia sporów i koncentrować się na bezpieczeństwie obywateli i ustabilizowaniu pozycji Polski na arenie międzynarodowej.

 

Nie mogę nie wspomnieć o głębokim kryzysie polskiego parlamentaryzmu. W poprzedniej kadencji PiS upominał się o przejrzystość prac parlamentarnych i rozszerzenie praw kontrolnych opozycji. Taki był sens opracowanego przeze mnie "Pakietu Demokratycznego" . Dziś obóz rządzący popełnia błędy poprzedniej władzy, narażając instytucje państwowe na najcięższy kryzys po 1989 roku. 

 

Od marca 2016 r., gdy wystąpiłem z inicjatywą kompromisu w sprawie Trybunału Konstytucyjnego przekonywałem do zmiany tej strategii. Niestety, nie tylko nie uległa ona żadnej korekcie, ale w ostatnich tygodniach doszło do jej zaostrzenia. Nie mogąc autoryzować takiej polityki podjąłem decyzję o rezygnacji z członkostwa w Prawie i Sprawiedliwości.

 

Sprawując funkcje parlamentarne i rządowe, zawsze kierowałem się odpowiedzialnością za sprawy publiczne. Nigdy nie zmieniłem swoich poglądów. Nadal uważam, że Polska potrzebuje głębokich reform i że trzeba je przeprowadzać przy poszanowaniu prawa i cywilizowanych reguł.

 

Po rezygnacji z członkostwa w PiS zachowam niezależność polityczną. Jako poseł do Parlamentu Europejskiego będę koncentrował się na sprawach reformy Unii Europejskiej i bezpieczeństwa obywateli. W ostatnich miesiącach wielu Polaków utwierdzało mnie w przekonaniu o potrzebie budowy jedności wokół narodowych celów. Głęboko wierzę, że leży to w żywotnym interesie Rzeczypospolitej.

 

Kazimierz Michał Ujazdowski

   
Przebaczenie i sprawiedliwość. Rocznica 13 grudnia

W Polsce też przeciwstawiano przebaczenie sprawiedliwości, wiele ofiar nie doczekało się jej wypełnienia, a ludzie odpowiedzialni za przestępstwa komunizmu korzystali z przywilejów publicznych.

WIĘCEJ…
 
Siedem tez w sprawie odnowienia UE

Tezy wystąpienia prof. Kazimierza Ujazdowskiego w sprawie reformy Unii Europejskiej na debacie z udziałem prof. Joseph'a Weilera - amerykańskiego prawnika i profesora, specjalisty w dziedzienie prawa międzynarodowego i konstytucyjnego, rektora Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego we Florencji.

WIĘCEJ…
 
Wielka Brytania wobec Brexitu

Według większości ocen komentatorów brytyjskich, szanse na powstrzymanie Brexitu są minimalne i choć można jeszcze wyobrazić sobie w jaki sposób Wielka Brytania mogłaby w Unii pozostać -parlament wprowadza zapis o przeprowadzeniu drugiego referendum do projektu ustawy o wszczęciu procedury przewidzianej w Art.50, a katastrofa gospodarcza doprowadza do radykalnej zmiany społecznych nastrojów przed rokiem 2018 - to stawianie na taki rozwój sytuacji byłoby niemądre - Tak o toczącym się burzliwym procesie Brexitu pisze mój współpracownik Jerzy Najdowski. Polecam Państwu lekturę jego najnowszej analizy. Kazimierz M. Ujazdowski.

WIĘCEJ…
 
Koncert "Rzeczpospolita Śpiewająca" 2016

W minioną niedzielę, 6 listopada we Wrocławiu odbył się niezwykły Koncert "Rzeczpospolita Śpiewająca". Wśród sponsorów i patronów tego wydarzenia był również Poseł Kazimierz M. Ujazdowski.

Wspólnym śpiewem otworzyliśmy wrocławskie obchody Narodowego święta Niepodległości 2016

WIĘCEJ…
 
Jawny wybór szefa KE sukcesem Posła Ujazdowskiego!

Po 2 latach pracy grupy roboczej ws. regulaminu dziś dobre konkluzje jej prac!

WIĘCEJ…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 23